Gde se nalazi? Nadmorska visina, najviši vrhovi Bela stena, Velika Đulica
Jastrebac je dobro poznata planina u Srbiji, koja se nalazi između gradova: Niš, Aleksinac, Kruševac i Prokuplje. Čine je dva masiva: Veliki i Mali Jastrebac, a od susednog Kopaonika, ga deli Jankova klisura. Pripada grupi Rodopskih planina.
Najviše tačke Jastrebca su Pogled (1481 m), Zmajevac (1.313 m) i Bela stena (1.257 m), a kao najviši vrh izdvaja se Velika Đulica sa 1491m nadmorske visine. Kada govorimo o vrhovima Jastrbca, treba pomenuti da Bela stena čini prirodnu granicu između Topličkog kraja i Pomoravlja.
Do Jastrepca se lako stiže. Od Kruševca vas deli nekih dvadesetak kilometara, a od Beograda, od prilike dva sata vožnje.

Foto turistički adresar
Flora i fauna, biljni i životinjski svet
Lepote Jastrebca čine upravo biljni i životinjski svet. Jastrebac je jedno od najpoznatijih domaćih lovišta. Na Velikom Jastrebcu se nalazi uzgajalište trofejne divljači, kao što su srndaći, divlje svinje, jeleni… Prisustvo rakova i slobodne pastrmke u planinskim potocima, znači da je voda veoma bistra i dobra za piće.
Na Jastrebcu se može naći samoniklo voće, poput jabuka, krušaka, jagoda, ali i raznih vrsta gljiva. Tu su i brojne biljke, među kojima dominiraju maslačak i kopriva, a naročito je lepo videti rezervat belih breza. Osim belih breza, šume Jastrebca čini još nekoliko vrsta četinarskog i listopadnog drveća.
Posle Zlatara, Jastrebac je najšumovitija planina u Srbiji, što govori o njenom značaju i bogatstvu flore i faune.

Foto Tina thinks
Turizam, Ribarska banja
Osim za lov, Jastrebac je veoma atraktivan za planinarenje. Na planini se nalazi nekoliko adekvatnih planinarskih staza, koje vode do Zmajevca, Bele stene, Dve sestrice, Majorove česme, Doline breza…
Jastrebac ima burnu istorijsku prošlost o čemu svedoči nekoliko kulturno istorijskih spomenika. Tu je srednjovekovno utvrđenje Gradina, a posebno je interesantna crkvica Svete Petke.
Na planinskoj visoravni se nalazi veštačko jezero i izletište Jastrebac, omiljeno izletište Kruševljana. S obzirom da je od Kruševca udaljeno samo dvadeset kilometara, brojni Kruševljani rado dolaze ovde leti kako bi se kupali i sunčali.
Na obroncima Jastrebca nalazi se čuvena Ribarska banja, poznato lečilište. Razvoj turizna u Ribarskoj banji poslednjih godina omogućio je mnogo toga, tako da danas ovde imate nekoliko hotela, spa centar, brojne manifestacije, bazene… Banja je pogodna za osobe koje imaju problema sa kostima i zglobovima, ali i za one kojima jednostavno treba psihički odmor i koji žele da se relaksiraju i odmore daleko od gužve i stresa.

Foto Ribarska banja smeštaj
Zimovanje i skijanje.
Jastrebac je podjednako interesantan i za skijanje, ne samo za letnji odmor. Na žalost nije dovoljno uređen kako bi privukao više turista. Planina poseduje ski lift koji trenutno nije u funkciji i to je za sada najveći hendikep kada je u pitanju razvoj skijaškog turizma na Jastrepcu.
Smeštaj: hoteli, apartmani, Zeleni raj
Uprkos svemu Jastrebac ima solidne smeštajne kapacitete. Najjeftinija varijanta, kada je smeštaj u pitanju, jeste planinarski dom ,,Pane Đukić – Limar”, ali i odmaralište ,,Merima”.
Što se tiče hotelskog smeštaja, na Jastrepcu se nalazi hotel Trajal, koji zadovoljava potrebe svakog prosečnog turiste.
Dobar smeštaj se može naći i u Ribarskoj banji, gde postoji nekoliko vila sa apartmanskim smeštajem, kao što su: Ribarski konaci, vila Nena, sobe Ribarska banja, vikend kuća Anica, smeštaj Dinčić i drugo.
Naravno, na Jastrepcu možete i kampovati, što je ujedno najjeftiniji vid smeštaja, a ujedno i lepa avantura za sve one koji vole da borave na otvorenom.
Najpopularniji smeštaj na Jastrepcu je etno selo Zeleni raj, koje se nalazi na prevoju Malog i Velikog Jastrepca. Pored smeštaja, u Zelenom raju se nalazi i restoran domaće kuhinje, za sve ljubitelje lokalnih gastronomskih specijaliteta.

Foto Staze i bogaze
Zanimlivosti
- Ribarska banja ima dugu i lepu istoriju. Ime je dobila po ribarima koji su ovde lovili pastrmku, i dalje je slali na dvor kneza Lazara.
- Ovi krajevi su bili naseljeni još u praistorijskom periodu o čemu svedoče arheološka nalazišta.
- Obronke Jastrepca je Stefan Nemanja dobio na upravu, kao poklon za punoletstvo.
- Pored toga što je jedna od najšumovitijih planina u Srbiji, Jastrebac je i najvodnija.
- U staroj Jugoslaviji, Jastrebac je bio jedna od omiljenih turističkih destinacija, naročito šezdesetih godina. Na žalost danas pretežno živi od stare slave.