Gde se nalazi, geografski položaj, najviši vrh ( nadmorska visina )
Miroč je planina u Srbiji, nadomak Donjeg Milanovca. Nalazi se u takozvanoj ,,konjskoj glavi” koja se ističe na karti Srbije. Dakle smeštena je na samom istoku, maltene na granici sa Rumunijom, između Negotinske Krajne i Donjeg Milanovca.
Ne spada baš među najviše planine u Srbiji. Najviši vrh, Veliki Štrbac, visok je nekih 768m, a prati ga vrh Mali Štrbac sa 626m.
Miroč je deo Nacionalnog parka Đerdap.
U zavisnosti iz kojeg pravca dolazite, do Miroča je verovatno najlakše doći iz pravca Požarevca, odakle vas put vodi preko Velikog Gradišta do Donjeg Milanovca. Usput prolazite i kroz Golubac i Lepenski vir, takođe interesantne turističke lokacije, tako da možete organizovati čak i višednevnu turu u prelepe predele istočne Srbije.

Foto PanaComp
Biljni i životinjski svet, flora i fauna
O lekovitim biljkama Miroča se pevalo još u narodnim pesmama. Tako da u pesmi Marko Kraljević i vila Raviola možemo da pročitamo stihove: ,,Daj me puštaj u planinu živu, da naberem po Miroču bilja, da zagasim rane na junaku.”
Jovan Cvijić zapisao je da se u šumama Miroča može naći bukva, hrast, jasen, lipa … Planinu ukrašava sveće poput ljiljana i jorgovana. Ljubiteljima zdrave ishrane će se dopasti to što ovde ima i samoniklog voća, poput kupine, drenjina, šipka.
Miroč nastanjuju divlje životinje, među kojima su divlja svinja, jelen, lisica …

Foto Serbia Outdoor
Seoski turizam, šta posetiti …
Planina Miroč je poznata po velikom broju pećina. Neke su uređene za posetioce, među njima i Lazareva ili Zotska pećina. Prvo ime je dobila po Lazarevoj reci, kraj koje se nalazi, a drugo po mestu Zlot od kojeg je udaljena 3km. Zajedno sa još nekoliko speleoloških objekata, Lazareva pećina čini kompleks Zlotske pećine. Od 1949. godine je zaštićena kao spomenik prirode. Arheološka istraživanja pokazala su da je čovek živeo u ovoj pećini još u bakarnom dobu.
Zanimljiva je i pećina Gradišnica. Nedaleko je i tvrđava Gerulatis, koja datira iz rimskog perioda. Na Miroču se nalaze tri vidikovca, sa kojih se pruža divan pogled.
Na Miroč valja doći početkom maja kada se održava Jorgovan fest, festival domaće radinosti i kuhinje. Kao i na većini planina kod nas, i na Miroču je sve manje stanovnika, pa se aktivno radi na razvoju turizma, prvenstveno kako bi se sprečile dalje migracije stanovništva. Glavni adut im je etno turizam, a Miroč ima sve uslove za razvoj ove grane: netaknuta priroda privlači turiste željne mira i svežeg vazduha, a gastronomski specijaliteti istočne Srbije nadaleko su poznati.

Ako već dolazite u ove krajeve, posetite i manastir Vratnu, pravoslavnu svetinju iz četrnaestog veka. Osnovao ga je rođak kneza Lazara, Nikodim Tismanski. Nedaleko od manastira je kanjon reke Vratne i takozvani kameni mostovi, što je takođe lepo videti.
Još jedna od atrakcija koju ne bi smeli da propustite jeste krstarenje Dunavom.
Smeštaj, hoteli, apartmani
Ponuda smeštaja na Miroču je zaista odlična. Može se naći prenoćište za svačiji džep.
Jedna od najjeftinijih varijanti jeste hostel Trajan, u Mosni. Najpogodniji je za planinare, a ukoliko vas vreme ne posluži za šetnju možete ostati u hostelu i igrati pikado. Obezbeđen je i internet. Ukoliko ste zainteresovani, kliknite na link ispod i rezervišite svoj smeštaj na vreme:
Nešto komforniji smeštaj naćičete u brvnari Ljubičine kolibe. Svaka smeštajna jedinica ima zasebno kupatilo i kuhinju. Parking i internet su takođe obezbeđeni, a ako vam sve ovo zvuči primamljivo, spakujte kofere i rezervišite smeštaj jednim klikom:
Za one koji vole da se opuste maksimalno, tu je hotel Lepenski vir, sa bazenom i spa centrom.

Foto Gora
Zanimljivosti
- Miroč su poštovali stari Rimljani, kojima je ovaj prostor bio vazdušna banja. Najviše su ovde dolazili ratnici i ranjenici nakon ratovanja kako bi se oporavili.
- Takođe, u doba Rimljana, ovuda je prolazio trgovački put i Miroč je bio glavna veza sa istokom.
- U to vreme planina se zvala Unim, što bi u prevodu značilo ,,jedina” ili ,,jedan”. Nije poznato kada i zašto je nastao naziv Miroč.
- Čitava planina je okružena Dunavom.
- Planinu vezuju mnoge legende za Marka Kraljevića. U mestu Markov kamen, je navodno postojala stena sa uklesanom kopitom Kraljevićevog konja Šarca. Poznata lokacija je i Markov bunar, koji ni za vreme velikih letnjih žega ne presušuje.
- Na Miroču postoji nekoliko sela, od kojih se jedno takođe zove Miroč.

Foto Serbia visit