Biogradska gora, jedan od nacionalnih parkova Crne Gore, nalazi se na severoistočnom delu ove zemlje. Površinom 5650ha, obuhvata planinu Bjelasicu, kao i prostor između reka Lima i Tare.
Nacionalnim parkom, Biogradska gora je proglašena još 1952. godine, zahvaljujući svojim prelepim šumama, livadama i obroncima planina.
Najviši vrh je Crna glava sa 2139m nadmorske visine. Poznati vrhovi Bogradske gore su još i Troglava i Zekova glava.
Zbog čistog vazduha i zdravog okruženja, Biogradska gora se danas smatra vazdušnom banjom.
Ljubitelji planinskog turizma ovde mogu pecati, jahati, pešačiti i planinariti, a zimi skijati, voziti snoubord, itd. Rafting Tarom je interesantan svima koji vole adrenalin.

Foto youtube
Prašuma i jezero
U ovaj nacionalni park dolazi se prvenstveno da bi se videla prašuma Biogradska gora, jedna od poslednje tri u Evropi. Kako bi se održao ovaj neprocenjivi ekosistem, prašuma je podrčje pod zaštitom države, koje se prostire na površini od 1600ha.
Prašuma ne bi bila toliko velelepna da nije Biogradskog jezera, koje predstavlja, možemo slobodno reći, krunu ovog nacionalnog parka. U pitanju je ledničko jezero, koje se odlikuje prelepom, modro – plavom bojom, a okruženo je gustom šumom. Jezero je duboko oko 12m, a pored Biogradskog, nacionalni park, priroda je ukrasila sa još nekoliko ledničkih jezera. Pomenućemo: Pešića jezero, Šiško, Ursulovačko …
Svi turisti koji žele da obuhvate pogledom veći deo nacionalnog parka, mogu se popeti na osmatračnicu visoku dvadeset šest metara, sa koje se pruža divan pogled.
Biogradska gora, kao i njena okolina imali su burnu istoriju, tako da je ovo mesto danas i arheološki lokalitet. Videćete ostatke vodenica, kula, brvnara i sličnih objekata, koji čuvaju priče na neka stara vremena.

Foto trip advisor
Flora i fauna, biljni i životinjski svet
Biljni i životinjski svet Biogradske gore je takođe interesantan.
U nacionalnom parku se nalazi preko dve hiljade vrsta biljaka, a nekih čestristo vrsta su endemi. Po šumama u Biogradskoj gori smešteno je devedeset vrsta drveća.
I veliki broj životinjskih vrsta je pronašao svoj dom ovde. Trista pedeset vrsta insekata, dvesta vrsta ptica, osamdeset vrsta leptira, ali i sisari poput medveda, vukova, srna, lisica … Ako pogledate u nebo, videćete ptice kao što su: sova, kliktavac, tetreb, jastreb mišar, ševa, carski orao…
Oko Biogradskog jezera je takozvana edukativna staza, sa punktovima na kojima se možete informisati o flori i fauni ovog nacionalnog parka.

Foto Montenegro travel
Kakva je klima?
U biogradskoj gori se sudaraju četiri vrste klime: umereno kontinentalna, jadransko mediteranska, subplaninska i planinska.
Turisti kojima ne prijaju vrućine mogu upravo ovde potražiti spas od letnje žege, jer je prosečna letnja temperatura oko 17 stepeni. Sneg se na Bjelasici zadržava i do sto dvadeset dana godišnje.
Smeštaj: hoteli, apartmani …
Ukoliko poželite da provedete svoj odmor u prirodi, a vaš izbor padne upravo na Biogradsku goru, na raspolaganju vam je nekoliko vrsta smeštajnih kapaciteta.
Za sve one koji žele povoljan, a dobar smeštaj, evo nekoliko predloga:
Pansion Kraljica u Kolašinu, udaljen oko 8km od skijališta. Svaka smeštajna jedinica poseduje sopstveni toalet sa priborom, TV, internet signal …
Dvokrevetne sobe u Kolašinu za 2100 din
Ako želite jeftiniji smeštaj, onda umesto apartmana, potražite sobu. Pansion Sandra iz Kolašina nude upravo ovakav vid smeštaja. Ko ipak voli komforniji smeštaj, u pansionu Sandra će vam ponuditi i nekoliko apartmana koje imaju na raspolaganju:
Dvokrevetne sobe sa bračnim krevetom za 2200 din.
Od jeftinijih smeštajnih kapaciteta pomenućemo i pansion ,,Sejo”, gde takođe možete birati između sobe ili apartmana. Pansion je udaljen 10km od Nacionalnog parka.
Sobe na 150 metara od centra Kolašina
Za sve one koji vole luksuzniji smeštaj, pun pansion i druge pogodnosti, oko nacionalnog parka imate i nekoliko luksuznih hotela, od kojih ćemo izdvojiti: Bianca Resort & Spa ili Four Points by Sheraton. U ovakvom vidu smeštaja, pored brojnih pogodnosti imate bazene, spa centre, restorane, mogućnost iznajmljivanja ski opreme itd.

Foto montenegro visit
Oni pravi ljubitelji prirode mogu i kampovati, što je poseban doživljaj. Tu su i planinarski domovi, a postoji i veliki broj restorana gde možete probati, između ostalog i odličnu nacionalnu kuhinju.
U samom parku ima manje smeštajnih kapaciteta, ali ako baš insistirate, možete da odsednete u bungalovima, koji takođe nisu skupi.
Naravno, cene smeštaja variraju u zavisnosti od toga da li je sezona ili ne, mada ljubitelji prirode koji u Biogradsku goru dolaze kako bi uživali u čarima jezera i prašume, obično navraćaju na proleće ili jesen kada su cene nešto niže nego zimi ili na leto.
Gde se nalazi Biogradska gora
Najbliže opštine nacionalnom parku su: Kolašin, Mojkovac, Berane i Andrijevica. Ova mesta vam mogu biti polazna tačka za obilazak Biogradske gore.
Kolašin i Mojkovac su dobro povezan saobraćajnicama, s obzirom da kroz njih prolazi magistralni put Beograd – Podgorica. Do Kolašina i Mojkovca takođe, možete doći i vozom.

Foto: nacionalni parkovi Crne Gore
Zanimljivosti
Iako je kao nacionalni park proglašena tek 1952. godine, Biogradska gora je pod zaštitom države još od 1878. kada je postala takozvani Knjažev zabran. Tačnije, ovaj prostor je na poklon dobio tadašnji crnogorski knez Nikola Petrović, koji je Biogradsku goru dobio od lokalnih plemena u znak zahvalnosti za oslobađanje od Turaka.
Planina Bijelasica se smatra najzelenijom planinom u Crnoj Gori.
U šumama Biogradske gore nalaze se stabla čija je starost oko četristo godina, kako se procenjuje.
Deo prašume se koristi za naučna istraživanja, zato nisu svi delovi ovog nacionalnog parka dostupni za posetioce.
Biogradska gora je prvi nacionalni park Crne Gore.
S obzirom da je od 1878. godine pod zaštitom države, Biogradska gora je, takoreći, jedan od prvih nacionalnih parkova u svetu. Prvi nacionalni park bio je Jeloustoun u Americi, koji je stavljen pod zaštitu države samo šest godina pre Biogradske gore.
