Nacionalni park Durmitor nalazi se u Crnoj Gori i jedan je od najvećih i najpoznatijih nacionalnih parkova u ovom delu Evrope.
Ovaj svojevrstan dar prirode nalazi se na severozapadu zemlje. Pored masiva planine Durmitor, obuhvata i kanjon reke Tare, Sušice i Drage, kao i gornji, kanjonski deo reke Komarnice. Sve ukupno, nacionalni park obuhvata površinu od 39000 ha.
Osnovne odlike reljefa čine visoravan sa nadmorskom visinom od 1500m, neverovatne kanjonske doline, kao i planinski vrhovi koji oduzimaju dah.

Foto: submmit.co.me
Najveći vrh – Bobotov kuk
Najveći vrh Durmitora, jeste Bobotov kuk, koji se uzdiže na 2523m nadmorske visine. Uz takozvanu Đevojku i Bezimeni vrh, Bobotov kuk je jedna od najviših tačaka u Crnoj Gori.
Oni najhrabriji i najuporniji koji se ispenju na Bobotov kuk, sa njega mogu videti i druge crnogorske planine, kao što su Lovćen ili Maglić.
Jezera: Crno, Vražije jezero …
Ono što je najlepše u nacionalnom parku, svakako su jezera, koja nose naziv ,,gorske oči”. Ima ih osamnaest.
Svojom lepotom, posetioce najviše privlači Crno jezero koje se nalazi na nadmorskoj visini od 1416m. Smešteno je 3km od Žabljaka, i do njega je veoma lako doći, čak i pešice. Jezero je smešteno u podnožju vrha Međed, a njegova dubina doseže do skoro 50m.
Jezero se sastoji iz dva dela: Malog i Velikog. U pitanju su dve zasebne celine koje su povezane uskim vodenim tokom.
Nekoliko planinskih potoka se uliva u Crno jezero. Oni se pojavljuju samo u određenim periodima godine, kada se topi sneg sa Drumitora. Jedini potok koji ima ime jeste Mlinski potok.

Foto trekearth
Iako je Crno jezero najatraktivnije za turiste, rado se posećuje i Vražje jezero. Nalazi se nešto dalje, 19km od Žabljaka, nadomak regionalnog puta Nikšić – Šavnik – Pljevlja. Najveća dubina jezera doseže do 10m, ali je u letnjem periodu dubina znatno manja.
Uprkos zlosutnom nazivu, ovde skoro uvek ima kupača, ali se preporučuje oprez. U delu jezera gde ima trski, opasno je za plivanje. Temperatura vode je niska ( u letnjem periodu bude samo petnaestak stepeni ), tako da plivače često uhvatiti i grč, što može da rezultira tragičnim posledicama.
Šta sve možete raditi na Durmitoru: jeep safari, skijanje, planinarenje …
Turizam na Durmitoru je izuzetno razvijen, pa posetiocima svakako neće biti dosadno, naročito ako ste ljubitelj sporta i adrenalina.
Jeep safari ili Džip ture su jedna od omiljenih aktivnosti. Oko Jeep safarija se možete raspitati u turističkoj agenciji na Žabljaku ili kod mosta na Đurđevića Tari. Tura je dugačka oko 8km. Podrazumeva kombinaciju pešačenja i vožnje džipom. Posetićete vidikovac sa kojeg se pruža pogled na reku Taru, manastir Svetog arhangela Mihaila, vrelo Ljutica … U zavisnosti od broja osoba, cene su od 10 do 30 eura, a s obzirom da program obuhvata još i osiguranje i iskusnog vodiča, nemojte ostati uskraćeni za jedno prelepo iskustvo.

Foto encijan
Durmitor je veoma atraktivan za planinarenje, s obzirom da zaista ima šta da se vidi, tako da ovde dolaze mnoga planinarska društva iz regiona. Postoji nekoliko planinarskih staza i vrhova koji čekaju da ih osvojite, a na vama je da odaberete svoj cilj. Naravno svaki je na svoj način zahtevan, pa prvo dobro razmislite u kakvoj ste kondiciji ako se odlučite na planinarenje Durmitorom.
Ovo je i jedna od omiljenih destinacija za skijanje. Na raspolaganju su vam staze Bosača, Savin kuk, Javorovača. Skijališta imaju i svoje žičare, brojne ugostiteljske objekte, ali i škole skijanja za one koji bi da se bave ovim sportom, ali ga još uvek nisu savladali.
Na Đurđevića mostu nalazi se zip lajn, za prave ljubitelje adrenalina. Potpuno je bezbedan, a ako ste dovoljno hrabri za ovako nešto, bićete nagrađeni prelepim pogledom na kanjon Tare.
U nacionalnom parku Durmitor nalazi se nekoliko manastira, kao i velelepni most na Tari.

Foto: hotel-lovac.me
Biljni i životinjski svet, flora i fauna
Normalno je da je veliki broj životinjskih i biljnih vrsta pronašao svoj dom u ovakvoj lepoti, kao što je nacionalni park Durmitor.
Ne zna se sa sigurnošću, ali pretpostavlja se da se na Durmitoru nalazi preko hiljadu i po biljnih vrsta, od kojih neke ovde rastu još od Ledenog doba. Ovde ćete naći kako listopadno ( breza, bukva, hrast, lipa, jasika, javor … ), tako i četinarsko drveće ( jela, smrča, bor ). Na Durmitoru postoji i nekoliko endemskih, biljnih, vrsta: puzavo zvonce, Nikolina ljubičica, durmitorska divizma, gospina papučica, itd.
Endemskih vrsta ima i među životinjskim svetom, naročito među insektima. Zaštićeno je oko trista životinjskih vrsta koja žive u ovom nacionalnom parku. Između ostalog ovde ćete srestii beloglave supove, kao i retke vidre, koje su nastanjene u kanjonu Tare.

Foto: durmitor.com
Žabljak, etno selo, smeštaj, apartmani, hoteli …
Najveće naselje u ovom nacinalnom parku jeste Žabljak, pa je posetiocima najčešće ovo polazna tačka za obilazak Durmitora.
Polazna tačka može biti i neko etno selo, kao što je: etno selo Vojinović, Izlazak, Sljeme …
Za sam smeštaj ćete se lako snaći, jer ima ponuda za svačiji ukus i svačiji džep. Najeftiniji je uglavnom apartmanski smeštaj u vilama, među kojima su, na primer: apartmani Zeković, apartmani Bijelić, sobe Šljivičanin, Beka, i slično.

Foto montenegro visit
Ponuda u pomenutim apartmanima je uglavnom slična. Vile nude besplatan parking, internet, komforno dvorište, udobne i čiste sobe.
Ako vam treba preporuka za dobar i povoljan smeštaj, kliknite na priložene linkove i odaberite ono što vam najviše odgovara:
Apartmani Zeković – Prenoćište za dvoje već od 1433 din
Apartman Vranjković – Prenoćište za dvoje za 1911 din
Apartmani Šljivančanin – Prenoćište za dvoje samo 1314 din
Kontakt, radno vreme, ulaznice
Neke detaljnije informacije vezane za Nacionalni park Durmitor, možete dobiti na mejl:
npdurmitor@nparkovi.me
ili na broj telefona +382 52 36 02 28.
Nacionalni park Durmitor radi od 07:00 do 20:00h, a cene ulaznica zavise od toga koliko dana ostajete. Ulaznica koja važi jedan dan košta 3e, za decu 1.5e. Grupne posete su jeftinije, a najskuplja je godišnja ulaznica koja košta 30e po osobi.

Foto: durmitor.rs
Zanimljivosti
Smatra se da naziv Durmitor potiče od keltske reči koja bi u prevodu značila ,,planina puna vode”.
Durmitor ja proglašen nacionalnim parkom 1952. godine. 1977. kanjonski deo Tare postao je deo UNESKO-vog projekta ,,Čovek i biosfera”. 1980. godine u Parizu, Durmitor postaje i deo ,,Svetske kulturne i prirodne baštine”.
Kanjon reke Tare je drugi najdublji kanjon na svetu, odmah iza, daleko poznatijeg kanjona reke Kolorado u SAD.
Ironično, Malo jezero je zapreminski veće od Velikog, s obzirom da je njegova dubina 49,1m, dok dubina Velikog jezera doseže ,,samo” 24,5m.
Za Vražije jezero vezane su mnoge legende. Prema narodnim verovanjima u njemu su živeli đavoli, koji su noću izlazili i nanosili zlo ljudima u blizini.
Druga, lepša, legenda, vezana je za vojvodu Momčila, junaka naše narodne književnosti, koji je imao krilatog konja Jabučila. Naime, on je prolazio pored jezera, kada je iz vode izašao krilati crveni konj i oplodio vojvodinu kobilu. Kobila je kasnije oždrebila krilato ždrebe, odnosno legendarnog Jabučila.
Vrelo Ljutice ima najveću izdašnost u Evropi. Iz nje izvire oko 2000l vode u sekundi, a zanimljivo je da se iz ovog vrela formira najmanja reka na svetu duga samo 170m. Zbog toga je ovaj prirodni fenomen upisan u Ginisovu knjigu rekorda.
Foto: youtube