Gde se nalaze Plitvička jezera? Kolika je površina? Koliko ima jezera?
Plitvička jezera su nacionalni park u Ličkoj oblasti u Hrvatskoj. Malo je reći da se radi o daru prirode koji oduzima dah.
Smešteni između planina Ličke Plješivice i Male Kapele, Plitvička jezera se dele u dve grupe: gornja i donja. U donja jezera spadaju Milanovac, Gavanovac, Kaluđerovac i Novakovića Brod, a u gornja Prošćansko jezero, Ciginovac, Okrugljak, Batinovac, Veliko jezero, Malo jezero, Vir, Galovac, Milino jezero, Gradinsko jezero, Veliki Burget i Kozjak. Dakle, ukupno šesnaest.
Jezera se odlikuju specifičnom plavom i tirkiznom bojom. To je samo jedna od mnogih odlika koje su doprinele da se jezera stave pod zaštitu države.
U ova bajkovita jezera uliva se nekoliko reka i potočića. Valja napomenuti da u parku izvire i reka Korana, jedna od pritoka čuvene Kupe.
Plitvička jezera su proglašena nacionalnim parkom još davne 1949 godine, dok su od 1979. pod zaštitom UNESCO. Inače, ova jezera su jedna od prvih prirodnih celina koje su stavljene pod UNESCO zaštitu.
Površina nacionalnog parka je 29.685 ha, a sedište Plitvičkih jezera je u mestu Otočac. 13.320 ha čine šume, 200ha jezera, a ostatak livade i pašnjaci. Nadmorska visina je 600m.
Jezera se nalaze uz autoput Zagreb – Split, tako da je veoma lako doći do ovog nacionalnog parka.

Biljni i životinjski svet, flora i fauna
Simbol ovog nacionalnog parka je mrki medved, koji je jedan od stanovnika Plitvičkih jezera. Od ostalih sisara treba pomenuti i sivog vuka, risa, vidru i drugo.
Po obližnjim pećinama ima šišmiša ( registrovano je oko dvadeset vrsta ), a u samim vodama jezera su se nastanile razne ribe, alge i rakovi.
U parku je registrovano sto pedeset sedam vrsta ptica, a njihov predstavnik je sivi soko.
U Plitvičkim jezerima postoji mnogo biljnih vrsta, a kako i ne bi kada veći deo parka čine šume. Među drvećem dominra bukva, ali i jela, beli bor, crni grab i drugo.
Ovde raste pedeset vrsta orhideja, između ostalog i žuta gospina papučica.
Na Plitvičkim jezerima se nastanilo 1267 biljnih vrsta, među kojima ima i nekoliko endema.

Foto: raftrek
Klima
U nacionalnom parku Plitvička jezera, zbog blizine planina, dominira umereno planinska klima.
Količina padavina na godišnjem nivou iznosi 1500mm. Najveća količina kiše padne, naravno, u jesen i proleće, dok su zimi jezera zaleđena.
Turizam
Nacionalni park Plitvička jezera možete posećivati tokom cele godine. Iako neki ljudi vole da uživaju u zimskim idilama, park je nabolje posetiti tokom letnjih meseci.
Jedna od glavnih atrakcija je Veliki slap, visok sedamdeset osam metara, ujedno najviši slap u Hrvatskoj.
Na Plitvicama možete planinariti, sam nacionalni park ima nekoliko uređenih staza, koje prolaze pored neverovatnih predela. Predlažemo stazu Medveđak, dugu 8km. Ako ste više ljubitelj biciklizma, tu su i staze za bicikliste.
Posetite pećinu Šupljaru, koja je od 1964. godine zaštićena kao spomenik prirode.
Najznačajniji šumski deo parka svakako je prašuma Čorkova uvala. Ovaj deo parka je specifičan zbog visine i debljine stabala, ali i zbog mnogih drugih činjenica.
Ne propustite da probate tradicionalne ličke specijalitete u nekom od lokalnih restorana. Predlažemo ličke uštipke ili štrudle.
Ako ste želeli da se malo okupate i osvežite u Plitvičkim jezerima za vreme letnjih vrućina, slobodno promenite plan jer je kupanje ovde zabranjeno.

Foto Fantasia travel
Smeštaj, apartmani
Kako Plitvička jezera važe za popularno turistiko mesto, oko njih se nalazi veliki broj apartmana i hotela, sa različitim cenama. Ako rešite da ovde provedete svoj godišnji odmor, imajte u vidu da ovaj nacionalni park, zbog svoje popularnosti i nije baš povoljan. Cene apartmana se uglavnom kreću od nekih pedesetak evra po danu, pa naviše, mada, ako budete uporni i ako budete imali malo sreće, možda prođete i jeftinije.
Na četiri kilometra od nacionalnog parka je gostionica Lipov lad. Ovde ćete pronaći sasvim pristojan smeštaj, svaki apartman ima svoje kupatilo. Pored besplatnog interneta i parkinga, gosti mogu koristiti i stoni tenis i brojne druge pogodnosti.
Povoljni su i apartmani Angie, takođe nekih 4,5km od nacionalnog parka. Ovde takođe imate besplatan internet, parking, a svaka soba ima svoj TV. Ukoliko vam ova ponuda zvuči primamljivo, kliknite na priloženi link i rezervišite svoj smeštaj:
Za luksuzniji smeštaj, predlažemo neki od brojnih hotela oko Plitvičkih jezera, a tu su i kampovi, bungalovi ili mobilne kućice. Dakle, što se tiče smeštaja, ponuda je velika, na vama je samo da odlučite šta vam najviše odgovara.

Foto Idea putovanja
Cene ulaznica, radno vreme, kontakt
Cene ulaznica variraju u zavisnosti od mnogih činilaca. Za početak da naglasimo da su ulaznice najjefnitije u zimskom periodu, kada je cena po osobi 55 kuna. Tokom jeseni i proleća ulazak u NP Plitvička jezera će vas koštati 110 kuna, a u letnjoj sezoni 180.
Za grupne posete ( minimum petnaest osoba ) cene su nekih deset posto jeftinije, kao i cene za studente i decu.
Mališani do sedam godina starosti i osobe sa invaliditetom imaju besplatan ulazak.
Pak je otvoren za posetioce svakog dana u periodu od 08:00h do 18:00h.
Ukoliko imate nekih dodatnih pitanja ili nedoumica, osoblje nacionalnog parka možete kontaktirati na mejl: info@np-plitvicka-jezera.hr .

Foto Serbian outdoor
Zanimljivosti i legende
Na Plitvičkim jezerima je snimljen film ,,Vinetu”, svetski popularno ostvarenje iz šezdesetih godina.
Zamiljiva je legenda o nastanku Plitvičkih jezera. Naime, ovo je nekada bilo veoma sušno mesto, a stanovnici su se svakodnevno molili za vodu. Jednog dana ih je posetila Crna Kraljica, koja je sa sobom donela kišu i oluju. Legenda kaže da je kiša padala toliko dugo, da su se formirala jezera i od tada je ovaj kraj bogat bujnom vegetacijom i vodom. O Crnoj Kraljici postoji još puno legendi, mada se ona u mnogim pričama predstavlja kao zla žena koja je terorisala lokalno stanovništvo.
Nadomak Plitvičkih jezera je i nacionalni park Krka, koji podjednako pleni lepotom svojih vodopada i jezera. Postoji čak i direktna autobuska linija koja povezuje ova dva parka, tako da, ukoliko dolazite na Plitvička jezera, nemojte zaobići ni Krku.
U nekim kartama se Plitvička jezera nazivaju još i Vražiji vrt.
Godišnje, Plitvička jezera poseti preko milion turista, a čelnici parka svake godine daruju jubilarnog milionitog posetioca lepim nagradama. Ujedno ovo je najveći, najstariji i najposećeniji nacionalni park u Hrvatskoj.
Naziv Plitvice se prvi put spominje u dokumentu iz 1777. godine, dok prvi oblici turizma ovde započinju još sredinom devetnaestog veka. Negde u to vreme se počelo i sa istraživanjem flore i faune u ovom kraju.
Jedan od brojnih slapova na jezerima nosi naziv Milka Trnina. Milka je bila poznata hrvatska operska pevačica, koja se proslavila i van naših prostora. Između ostalog, donirala je novac, kako bi se Plitvička jezera dodatno uredila, a za uzvrat je jedan od slapova dobio ime po njoj.
Foto Boreas travel