Površina
Sjeverni Velebit je nacionalni park koji bi trebalo da posetite ako ste pravi ljubitelj prirode.
Ovaj rezervat prirode spada u mlađe nacionalne parkove. Pod zaštitom države je od 1999. godine, dok je od 2017. godine deo UNESCo baštine. Tako je Hrvatska postala jedna od trinaest zemalja koje su deo UNESCO projekta ,, Bukove prašume u Karpatima i drugim područjima Europe”.
Površina nacionalnog parka Sjeverni Velebit iznosi sto devet kvadratnih kilometara. Najviši vrh ovog nacionalnog paka je Zavižan, ili Veliki Zavižan, sa visinom 1678m.
Nacionalni park Sjeverni Velebit čini nekoliko prirodnih celina, a to su:
- Rezervat Hajdučki i Rožanski kukovi, strogo zaštićeno područje
- Botanički rezervat Visibaba, dom hrvatske sibireje, endemične biljke koja se nalazi u ovom delu parka
- Zavižan-Balinovac-Velika kosa, rezervat, gde se nalazi i Velebitski botanički vrt, inače spomenik parkovne arhitekture.
Sjeverni Velebit je pravi raj za ljubitelje planinarenja. Ovde se nalazi nekoliko obeleženih staza, od kojih su pojedine i edukativne. Na vama je da sami odlučite kojom stazom ćete se uputiti u osvajanje planinskih vrhova.
Stanovništvo sa područja Velebita se u prošlosti bavilo stočarstvom, pa su stočari letnje mesece provodili u ovim krajevima. U tu svrhu pravili su pastirske stanove, gde su boravili za vreme ispaše. Danas, šetajući obroncima Velebita možete videti ostatke tih objekata, a neki, bolje očuvani, su preuređeni za prenoćište.

Foto Kamp turist Grabovac
Biljni i životinjski svet, flora i fauna
Baš kao i u ostalim hrvatskim nacionalnim parkovima, i Sjeverni Velebit čuva svoje endeme. Pored endemskih biljaka, na severnim obroncima Velebita danas postoji preko devetsto pedeset biljnih vrsta i podvrsta. Izdvajamo: hrvatska sibireja, planinski stolisnik, zimzelena medvjetka, razne vrste gljiva, hrvatska gušarka, klinčić kamenjar, osmica, ilirska perunika, runolist, dinarska oštrica, planinski božur, planinska sasa, ružičasti zmijak, i mnoge, mnoge druge.
Od životinjskih vrsta, tu su, standardno, leptiri, insekti, ptice, gmizavci, ali i sisari od kojih izdvajamo: riseve, vukove, medvede, divokoze …
Klima
Sjeverni Velebit predstavlja granicu između primorskog i kontinentalnog dela zemlje.
To znači da se ovde sudaraju morska i kontitentalna klima, a rezultati ovih sudara mogu biti, nepredvidivi vremenski uslovi.
Sneg je ovde moguć u bilo koje doba godine, s obzirom da je Zavižan najhladnije područje u Hrvatskoj. Zima na vrhovima može da potraje i do sedam meseci godišnje. Relativna vlažnost bude i do 80%, a čest gost ovog nacionalnog parka je i magla.

Foto Nacionalni park Sjeverni Velebit
Smeštaj, apartmani
Možete se smestiti, kako u samom parku, tako i van njega. Na području nacionalnog parka nalazi se planinarski dom Zavižan, pastirski stanovi Alan, kao i istoimena planinarska kuća, pastirski stanovi Lubenovac…
Apartmnski smeštaj se može naći i van parka. Predlažemo, da, ukoliko dolazite u letnjim mesecima, smeštaj potražite sa južne strane ovog nacionalnog parka, jer ćete biti blizu obale, pa će vam more i plaže biti relativno blizu.
Smeštaj možete potražiti u mestu Donja Klada. Neka to budu, na primer apartmani Miki, koji su udaljeni samo minut hoda od plaže, a deset kilometara od nacionalnog parka Sjeverni Velebit. U pitanju je nešto luksuzniji smeštaj, koji vas može koštati jeftinije ako dođete ovde van sezone. Apartmani Miki imaju privatnu plažu, manji bazen, a iz smeštajnih jedinica se pruža divan pogled na more.
Blizu mora su i apartmani Neda, a do Sjevernog Velebita vas takođe deli nekih desetak, dvanaest kilometara. Svaki apartman ima svoju kuhinju i kupatilo, zatim TV sa ravnim ekranom, možete birati da li želite da vam apartman bude sa pogledom na more ili pak na dvorište. Apartmani Neda su se pokazali kao jedan od najisplativijih ugostiteljskih objekata u Lukovu, gde se inače i nalaze, pa zato ne propustite ovu sjajnu ponudu i rezervišite svoj smeštaj putem priloženog linka.

Foto Nacionalni park Sjeverni Velebit
Zanimljivosti
U nacionalnom parku Sjeverni Velebit, otkrivena je 1991. godine Lukina jama. Ispostaviće se da je to jedna od najdubljih jama u svetu. U trenutku kada je otkrivena, Lukina jama je bila deveta najublja jama u svetu, a danas je na četrnaestom mestu.
U Lukinoj jami se smestio životinjski endem, velebitska pijavica.
Smatra se da su prvi stanovnici Sjevernog Velebita ovde živeli još u starijem kamenom dobu, ali zbog slabih arheoloških iskopavanja, danas postoji malo podataka o tome. Zna se da su na ovom području živeli i stari Rimljani.
Na planinskom vrhu Vučjak je 1953. godine postavljena meteorološka stanica, koja od tada radi bez prestanka. Ovo je najviša planinska meteorološka stanica u Republici Hrvatskoj.
Udari gromova na Sjevernom Velebitu nisu strana pojava. Ovde tokom letnjih meseci grmljavine budu česte, pa je jedan od najvećih vrhova parka dobio naziv Gromovača.

Foto Azelija turistička agencija