Površina
Nacionalni park Paklenica, proglašen je 19. oktobra 1949. godine. Nalazi se u Hrvatskoj, i poput crnogorskog Lovćena, Paklenica predstavlja prirodnu granicu između mora i kopna. Ovde se nalazi najveći šumski kompleks u Dalmaciji, što je bio i razlog zašto je Paklenica stavljena pod zaštitu države.
Od 7. jula 2017. Paklenica je upisana u UNESCO-v popis svetske evropske baštine.
Biser ovog nacionalnog parka su kanjoni Male i Velike Paklenice. Najveći vrhovi parka su u Vaganski vrh (1757 m) i Sveto brdo (1753 m). U Paklenici ćete naići na nekoliko impozantnih pećina, od kojih su najpoznatije Manita peć, koja se nalazi iznad Velike Paklenice, kao i Jama Vodarica smeštena između kanjona Velike i Male Paklenice.
Površina parka iznosi devedeset pet kvadratnih kilometara. Kada je reč o geografskim odlikama, pomenućemo da oko polovinu parka čine šuma i vegetacija, dok je druga polovina krški reljef.

Foto: Vila Lavanda
Biljni i životinjski svet, flora i fauna
Zbog specifičnog položaja na kojem se sudaraju dve klime, na Paklenici su se nastanile neke određene biljne i životinjske vrste kojima ovakva klima odgovara.
Zanimljivo je da je ovaj nacionalni park dobio ime po smoli crnog bora koja se naziva paklenica. Koristila se za mnogo toga, uključujući i lečenje ili podmazivanje brodova. Crni bor je jedna od dominantnijih vrsta u Paklenici kada je reč o drveću, a tu su još bukva, bor, hrast, beli i crni grab…
Specifičan biljni svet raste i na stenama Paklenice: prozorski zvončić, hrvatski zvončić, valdštajnov zvončić, tulipan, planinski likovac, gromotulja, krkavine, presličice… Tu je i okrugolisna pjeskarica, vrsta koja raste samo u ovom nacionalnom parku.
U ravnijem području parka, možete pronaći nešto drugačije biljke, kao što su: veliki lisjak, majčina dušica, gospina papučica i razne, druge, vrste orhideja.
Od životinjskih vrsta, najinteresantniji su leptiri, kako dnevni, tako i noćni. Ovde se nastanilo nekoliko vrsta gmizavaca, ali su najbrojniji stanovnici Paklenice, ptice. Izdvojićemo neke retke vrste, kao što su orao zmijar, suri orao, sivi soko … Ovde se ranije mogao sresti i beloglavi sup, ali je vrsta u ovom parku, na žalost, izumrla, uprkos pokušajima da se i oni održe kao stanovnici Paklenice.
U parku je nastanjena i divljač: divokoze, jeleni, divlje svinje, medved, vuk, lisica, ris, divlja mačka. U Paklenici je svoj dom pronašlo više od pedeset vrsta sisara.

Foto: Turistička zajednica Ličko – senjske županije
Klima
Pomenuli smo da je ovaj nacionalni park granica između kopna i mora. Iznad parka se uzdiže planina Velebit, dok je sa druge strane Paklenica okrenuta ka moru.
To znači da se ovde sudaraju submediteranska i planinska klima, što rezultira jednim specifičnim ekosistemom.
Turizam: Starigrad, izleti
Paklenica je veoma privlačna za ljubitelje planinskog turizma, naročito za alpiniste, koje često možete videti u kanjonima Male i Velike Paklenice. Najčešće su na steni pod nazivom Anića kuk, koja je visoka 712m, i koja predstavlja najveću stenu u Republici Hrvatskoj. Zanimljivo je da su se prvi penjači u Paklenici pojavili još 1938. godine. Zbog Drugog svetskog rata, ovaj sport je zanemaren sve do sredine pedesetih godina, kada je polako doživeo svoj procvat.
Već smo pomenuli da ovaj nacionalni park krasi nekoliko pećina. Valja pomenuti Pećinu u Pazjanicama, gde su pronađene kosti i ostaci keramike, što ukazuje na to da su ovde ljudi boravili još u bronzanom dobu. Najdublja jama je Ponor na Bunjevcu, čija je dubina 534m. Tu su još i pećine: Špilja kod Kneževića, Krumpirova pećina, Marasovića pećina, Lukčeva pećina (Škiljića stan), Babunjuša, Mokrača… Sve u svemu, na području parka ima sto dvanaest jama i špilja.
Pećina Manita peć je uređena za posetioce i predstavlja jednu od glavnih znamenitosti Paklenice. Obilazak traje pola sata, a treba napomenuti da je unutra temperatura deset stepeni, tako da je poželjno da se posetioci toplo obuku, čak i ako je napolju visoka temperatura.

Foto: Vila Lavanda
Sedište nacionalnog parka Paklenica je u mestu Starigrad, koji je smešten na obali mora. Ovde se nalazi par kulturno istorijskih spomenika, a najpoznatiji su Većka kula, kao i crkve Svetog Jurija i Svetog Petra. Sve tri građevine datiraju iz srednjeg veka.
U samom nacionalnom parku ima nekoliko napuštenih sela, mada ostale su stare kuće, kao svedoci prošlosti, koji nas podsećaju na to kako je stanovništvo Paklenice nekada živelo.
Babino jezero se nalazi pored planinarske staze koja vodi ka Vaganskom vrhu. Jezero nije veliko, dubina je oko 2,5m, premda i ona varira u zavisnosti od toga koje je doba godine. Treba da znate da voda u jezeru nije za piće.
Od turističe ponude izdvojićemo još i etno kuću Marasović, Paklenički mlin, šumarsku kuću Lugarnicu …
Ukoliko je alpinizam nešto što je previše ekstremno za vas, posvetite se pešačenju i planinarenju. Nacionalni park Paklenica je raj za ljubitelje planinarenja, ima nekoliko lepih staza za šetnju, od toga su neke i edukativne.

Foto Zadar4fun
Smeštaj, apartmani
Ako volite da kampujete, predlažemo kamp Bluesun. A ako se u međuvremenu predomislite i poželite da imate krov nad glavom, Bluesun nudi smeštaj u takozvanim mobilnim kućicama, gde možete odsesti.
Najbolja polazna tačka za obilazak Paklenice je Starigrad, tako da je poželjno ovde naći smeštaj. Neki jeftiniji smeštaj će vas koštati od trideset evra pa naviše.
Što se tiče apartmana, predlažemo vilu Mira, koja je smeštena na 1,6km udaljenosti od nacionalnog parka, a nalazi se upravo u Staromgradu. S obzirom da svaka smeštajna jedinica ima svoje kupatilo i kuhinju, a pojedine i terasu, ova ponuda uopšte nije loša. Ukoliko ste zainteresovani, kliknite na priloženi link i potvrdite svoju rezervaciju:
Apartman sa bračnim krevetom već od 26 evra
Slične pogodnosti naćićete i u apartmanima Nediljka. Udaljenost od nacionalnog parka je oko 1,4km, a do plaže vas deli samo nekih pet minuta hoda. Takođe imate svoje kupatilo i kuhinju sa priborom, a sama vila se nalazi u Staromgradu.
Smeštaj na pet minuta od plaže
Za one koji vole luksuzniji smeštaj, tu je nekoliko hotela sa četiri i pet zvezdica, poput: hotela Lucija, aparthotel Castrum, hotel Odmoree i mnogi drugi. Ovde možete uživati u luksuznim pogodnostima, kao što su spa tretmani, masaže, korišćenje bazena, obezbeđeni obroci i još mnogo toga.

Foto Narodni list
Ulaznice
Kao i kod ostalih nacionalnih parkova, i u Paklenici cene ulaznica variraju. Individualne ulaznice su četrdeset kuna van sezone, u sezoni ( od maja do oktobra ) pedeset kuna.
Deca od sedam do osamnaest godina staristi, kao i studenti plaćaju dvadeset kuna van sezone, odnosno trideset u sezoni.
Ako želite da upoznate malo bolje ovaj nacionalni park, možete platiti ličnog vodiča. Cena je četristo kuna i obilazak traje četiri sata. Znači, što je grupa veća, utoliko će vas vodič manje koštati, što i nije tako loše, ako dolazite u Paklenicu sa društvom.
Zasebno se naplaćuju i druge aktivnosti, kao što su penjanje, poseta Manitoj peći, prezentacija NP Paklenice, i drugo.