Planina Cer nalazi se u severozapadnom delu Srbije. Cer je jedna vrlo zanimljiva planina koja ima bogatu istoriju. Od Šapca je udaljen 35km, a od Loznice 25km. Ova planina koja mami uzdahe mnogih njenih poseticala, koji se pritom na nju vrlo rado vraćaju, nekada je zajedno sa Fruškom Gorom, Vršačkim i Slavonskim planinama činila ostrvsku planinu u Panonskom moru, što je danas čini posebno interesantnom planinom. Najviši vrh Cera iznosi 687 m. Klima je vrlo pogodna, pa zato Cer mnogi nazivaju i vazdušnom banjom. Ovde vlada kontinentalna klima. Zahvaljujući klimi, Cer je planina koja će vam pružiti vrlo ugodan boravak u fantastičnoj prirodi, u koju ćete se vrlo rado vraćati. Bilo da ovde dolazite sa decom ili prijateljima, Cer će za svakog svog posetioca pružiti po nešto, ali jedno je sigurno, u njegovim prirodnim vrednostima uživaće i mlađi i stariji. Na njemu se u toku godine održavaju razni događaji, koji privlače veliki broj ljudi, a takođe nudi i veliki broj različitih aktivnosti.
Cer je planina koja će zadovoljiti različite potrebe njenih posetilaca. Sa bogatom prirodom on može da vam pruži mnogo toga. Poseduje nekoliko vidikovaca sa kojih se mogu videti različiti delovi naše prelepe zemlje, koji će svakog ostaviti bez daha. Među najlepšim vidikovcima, izdvaja se vidikovac „Proplanak.“ Cer ima veliki potencijal za razvoj etno turizma, ali je i pogodan za različite izlete ili kampovanja sa porodicom i prijateljima. Za šetače i ljubitelje biciklizma, planina Cer nudi terene koji su vrlo pogodni za različite vrste aktivnosti. Prijatan vazduh, boravak u prirodi i klima, predstavljaju sjajan izbor za beg od gradske guzve.
Biljni i životinjski svet
Flora i fauna na Ceru su vrlo bogate. Planina Cer se nalazi na migratornom putu ptica selica, tako da je posebno omiljena među onima koji vole da posmatraju ptice. Na njoj su svoje stanište pronašle tri zaštićene vrste ptica, a to su šumska ševa, seoski detlić i rusi svračak. Ono što je posebno zanimljivo na ovoj planini jeste to kako je nastalo i njeno ime. Naziv se vezuje za brojna stabla drveta Cer, ali i za Rimsku boginju Cereru, boginju plodnosti i zaštitnicu žita. Velika bogatstva graba, bukve i hrasta se takođe nalaze na ovoj planini, ali i mnogobrojne lekovite biljke i šumsko voće.

Foto: jelenadilber.wordpress.com
Zanimljivosti
Ova sjajna planina pružiće vam neverovatan doživljaj, kada su u pitanju šetnje kroz njenu fantastičnu prirodu. Pored prirodnih vrednosti ovde možete videti i arheološka bogatstva. Rimska staza odvešće vas do Trojanovog grada, dok će vas šumska staza odvesti do staze slave i pobede, a tu je i jedna posebna staza „Moj Cer, moja staza“ koja počinje od manastira Radovašnica, a zavšava se kod Lipovih voda. Njena dužina iznosi 6km.
Cer je mesto gde su nekada živeli i Rimljani. Ono što su oni ostavili iza sebe jesu vojna utvrđenja, Trojanov grad u III v.n.e. i Kosanin grad u IV v.n.e. Ostaci osmatračnice Konjuša, koja je izgrađena u vreme Vizantije mogu se i dan danas videti na planini Cer.
Ukoliko ste ljubitelji biciklizma, na Ceru ćete pronaći i uređene biciklističke staze. Biciklisti će posebno imati priliku da uživaju u prirodnim lepotama ove planine, jer im je na taj način moguć brži obilazak skoro svih prirodnih vrednosti koje nudi ova neverovatna i fantastična planina.
Bitka na Ceru
Ono po čemu je Cer svakako najpoznatiji, jeste čuvena bitka na Ceru koja je trajala od 15. do 19. avgusta 1914. godine. Ova bitka ostala je zapisana u istoriji u kojoj je srpska vojska izašla kao pobednik. U znak sećanja na Cersku bitku i njene učesnike, 1928. u selu Tekerišu podignut je spomenik sa Spomen kosturnicom. Napravljen je od cerskog granita, a na vrhu spomenika je orao koji u kljunu drži lovorov venac, simbol pobede i moći, dok su na samom spomeniku ispisane reči „Vaša dela su besmrtna.“

Foto: https://jelenadilber.wordpress.com
Manastiri na Ceru predstavljaju posebno bogatstvo. Verski turizam je nešto zbog čega mnogi i dolaze na Cer. Na njemu se nalazi nekoliko manastira među kojima je i manastir Radovašnica. Podignut je u 13. veku i smatra se zadužbinom Nemanjića. Pored ovog manastira turisti mogu posetiti i Crkvu Presvete Bogorodice izgrađenu 1988. godine, Čokešinu, Krivaju i Petkovicu.

Foto:http://sabacturizam.org