Gde se nalazi, geografski položaj. Nadmorska visina ( najviši vrh )
Kukavica je jedna od rodopskih planina u Srbiji. Smeštena je na jugu Srbije, tačno između Vranja i Leskovca. Kako su ova dva grada povezana autoputem, nije teško doći ni do same planine.
Najviši vrh Kukavice je Vlajna sa 1442m nadmorske visine. Prate je vrhovi Valjovska čuka, Tumba, Furunište, itd. Specifični su vrhovi, Grot i Oblik, na južnim obroncima planine, jer se zbog njihovog oblika, često veruje da su u pitanju dve zasebne planine.

Foto Biciklo.rs
Biljni i životinjski svet, flora i fauna
Sve do sredine dvadesetog veka, Kukavica je bila bogata pašnjacima, a lokalno stanovništvo se pretežno bavilo stočarstvom. U međuvremenu je vojska pošumila planinu četinarima i zato danas u biljnom svetu Kukavice dominiraju: jela, bor, smrča. Ima i drugog drveća poput bukve, ali i raznih listopadna.
Pašnjaka ima i danas, ali u mnogo manjoj meri, pretežno u blizini naselja, gde se stanovništvo i dan danas bavi stočarstvom.
Jezero Barje, koje se nalazi u podnožju planine veoma je bogato ribom, kao što je: klen, deverika, smuđ, šaran, štuka, tolstolobik. Prisustvo rečnog raka, dokaz je o čistoći ovog jezera.
Pošumljavanjem planine, došlo je i do povećanog broja divljih zveri, posebno vukova.

FOTO PanaComp
Zanimljivosti
Ime Kukavica, po legendi, planina je dobila po majkama, koje su oplakivale svoje sinove, junake izginule u Kosovskom boju.
Na Kukavici izvore reka Vučjanka, koja na svom putu ka reci Veternici, pravi mnoštvo slapova i vodopada. U jednom delu prolazi čak i kroz kanjon. Zbog velike vodene snage, na ovoj reci izgrađena je hidroelektrana Vučje, druga hidroelektrana u Srbiji. Najpoznatija tačka na reci su Đokini virovi.
Nedaleko od mesta Vučje nalazi se Zelen grad ili Skobaljić grad, odnosno ostaci nekadašnje rezidencije Nikola Skobaljića, srpskog vojvode iz petnaestog veka. Ovaj plemić ostao je poznat kao jedan od retkih srpskih velikana koji je pružio otpor Turcima, nakon Kosovske bitke, čak je u prvom navratu potukao neprijateljsku vojsku. U drugom napadu, koji je morao da predvodi turski sultan lično, Skobaljić je potučen i ubijen, ali je ostao kao velika ličnost ovog kraja.
O Nikoli Skobaljić danas postoji mnogo legendi. Navodno njegova majka je ostala trudna jedući skobalja, pa otud i prezime Skobaljjić. Po drugoj, takođe interesantnoj legendi, Nikola nije ubijen, već je odleteo na svom konju.

Foto Opanak
Zelen grad nije jedina tvrđava koja se nalazi ovde. Na obroncima Kukavice nalaze se i ostaci tvrđave Markovo Kale. I za ovu tvrđavu vezane su mnoge legende, po kojima je ovo bio dom Marka Kraljevića. Druga legenda kaže da su graditelji zaboravili da naprave vrata, pa nisu mogli da izađu iz tvrđave. Grad je u srednjem veku pao pod tursku vlast, o čemu takođe postoji legenda. Naime, osvajač tvrđave, sultan Musa je postavio trpezu preko izginulih branitelja i tako obedovao. Postoje i pouzdaniji podaci o ovom lokalitetu, a jedan od njih kaže da se grad – tvrđava svojevremeno zvala Golubinje.
Tu je, i već pomenuto, veštačko jezero Barje, jedno od omiljenih izletišta Leskovčana. Veoma je atraktivno za ribare.
Istočna strana planine Kukavice proglašena je strogim prirodnim rezervatom.
Na planini se nalazi crvka posvećena svetom Jovanu Krstitelju. Datira s početka dvadesetog veka, a izgrađena je na ostacima još starije svetinje.
Na žalost mnogi lokaliteti na Kukavici i oko nje su zapušteni, među njima i vila Laze Teokarovića, poznatog fabrikanta iz ovog kraja i veoma značajne ličnosti za Vučje.

Foto TT Group
Smeštaj, hoteli, apartmani
Iako je turistički potencijal, Kukavica nema mnogo smeštajnih kapaciteta, niti je, izgleda, interesantna investitorima koji bi mogli da promovišu seoski turizam na ovoj planini.
Na Kukavici se nalazi planinarski dom, kapaciteta od nekih pedesetak kreveta. Hotel Vlaina je nekada takođe bio aktuelan, ali lagano propada, jer, da bi hotel imao goste, potrebno je da se malo više poradi na razvoju turizma u ovom kraju.
Smeštaj je možda najbolje potražiti u Leskovcu, gde je ponuda najveća. Grad je udaljen nekih dvadeset pet kilometara od planine, pa ako vam to nije daleko, vaš izbor što se tiče smeštaja može biti vila Mala Evropa, gde svaka smeštajna jedinica ima svoje kupatilo. Gostima je na raspolaganju besplatan internet, parking i sve ostalo što je potrebno jednom prosečnom turisti.
Nije loše odabrati ni Gostionicu Ilić za prenoćište, koja takođe spada u jeftinije objekte, a sobe poseduju sopstveno kupatilo, terasu i još mnogo toga. Ako vam ovo zvuči primamljivo, rezervišite svoj smeštaj putem sledećeg linka.

Foto Moj grad Leskovac