Gde se nalazi, površina, nadmorska visina?
Skadarsko jezero je prirodni biser koji Crna Gora deli sa Republikom Albanijom. Tačnije Crnoj Gori pripada šezdeset procenata jezera, koji je, zajedno sa priobaljem, proglašen nacionalnim parkom 1983. godine.
Ukupna površina nacionalnog parka Skadarsko jezero iznosi 40000ha, i na ovom prostoru posetioci mogu uživati u nesvakidašnjim prirodnim lepotama.
Skadarsko jezero je smešteno u jugoistočnom delu Crne Gore, tačnije u zetsko – skadarskoj kotlini. Sa Jadranskim morem, Skadarsko jezero povezuje reka Bojana.
Površina jezera varira u zavisnosti od godišnjih doba. Tokom zimskog perioda površina jezera bude i do 530ha, što Skadarsko jezero čini najvećim na Balkanu. I dubina varira, ali je prosek oko 6m. Dužina crnogorskog dela obale iznosi 110.5km. Nacionalni park se nalazi na nadmorskoj visini od 5m.

Foto: Jasnina putovanja
Zbog specifičnog biljnog i životinjskog sveta, Skadarsko jezero je 1995. godine upisano u Svetsku listu močvara od međunarodnog značaja, a 1989. godine postaje Područje od međunarodnog značaja za boravak ptica.
Jedna od osnovnih karakteristika Skadarskog jezera, jeste činjenica da je u pitanju kriptodepresija, odnosno da se neki delovi dna jezera nalaze ispod nivoa mora.
Specijalni rezervati prirode na Skadarskom jezeru su Crni žar, Pančeva oka i Manastirska tapija.
Flora i fauna, biljni i životinjski svet
Za Skadarsko jezero kažu da se u njemu nastanila čitava jedna planeta života.
Prvo ćemo pomenuti ptice … ovde živi oko dvesta osamdeset vrsta. Zato je nacionalni park Skadarsko jezero raj za ljubitelje ptica. Neke ovde žive, a neke pronalaze sklonište tokom zimskog perioda. Jedna od najspecifičnijih vrsta svakako je kudravi pelikan, koji je u Evropi izuzetno redak primerak. Tu je i veliki broj ptica koje se vode kao ugožena vrsta.

Foto: barinfo
U samom jezeru živi četrdeset osam vrsta riba, što čini Skadarsko jezero idealnim za ljubitelje ribolova. Osim riba, tu su još vodozemci, gimzavci, brojni sisari među kojima su i vidre, vukovi, lisice, divlje svinje …
Bujna vegetacija jezera je pravi ukras ovog nacionalnog parka. U pojedinim delovima videćete mnoštvo lokvanja i trske. Šta više, u letnjim mesecima, lokvanji se po jezeru pružaju na nekoliko kilometara. Neke endemske vrste koje su se nastanile u ovom nacionalnom parku su: Huterova papričica, buhač, nježna kockavica, skadarski hrast lužnjak, Grisebahova divlja lala i mnoge druge.
Klima
Što se tiče klime na Skadarskom jezeru, ovde preovladava submediteranska. Naravno, zbog blizine mora.
Jezero se može pohvaliti veoma blagim i kišnim zimama. Temperatura vode u zimskom periodu iznosi oko sedam stepeni.
Leto je ovde jako toplo, pa temperature porastu i preko četrdeset stepeni. Sušno vreme učini da nivo jezera opadne čak za trećinu. Temperatura vode u letnjem periodu bude oko dvadeset sedam stepeni.

Vranjina i druge znamenitosti Skadarskog jezera
Vranjina je naseljeno ostrvce u Skadarskom jezeru, koje broji svega oko dvesta stanovnika. Ovde se ujedno nalazi i sedište nacionalnog parka.
Ostrvo je naseljeno u devetnaestom veku, ali sam naziv Vranjina dobilo je još u doba Nemanjića. Negde u tom periodu na Vranjini je sagrađen manastir Sveti Nikola, koji postoji i dan danas.
Osim prirodnih lepota, oko jezera je smešteno i nekoliko kulturno istorijskih spomenika.
Na samoj obali nalaze se stara ribarska naselja, premda su pojedina danas zapuštena. Tu je nekoliko i manastira, starih mostova, mlinova i drugih objekata koji svedoče o nekim davnim vremenima.
Arheološka istraživanja ukazuju na to da je predeo oko jezera bio nastanjen još u gvozdenom dobu, dok je u srednjem veku ovaj region bio značajno kulturno središte. Očuvano je nekoliko manastira iz četrnaestog i petnaestog veka, kada su ovim delom Crne Gore vladale porodice Balšić i Crnojević.

Foto: Montenegro rent a car
Što se tiče manastira koje možete posetiti, izdvojićemo svetinje: Vranjina, Kom, Orahovo, Jeksu, itd.
Lepo je videti i ostatke manastira Prečiste Krajinske, koji je najstariji manastir sa ovih prostora i datira još iz jedanaestog veka. Manastir je srušen u sedamnaestom veku, a zetska mitropolija, čije je sedište bilo upravo ovde, premeštena je u Vranjinu.
Na obali jezera nalaze se ostaci šest utvrđenja, koja svedoče o brojnim sukobima Turaka i Crnogoraca. To su Tophala, Grmožur, Lesac, Besandro, Obod i Žabljak Crnojevića.
Na Skadarsko jezero rado dolaze ljubitelji biciklizma i planinarenja, odnosno pešačenja. Postoji devet staza za pešačenje, pet za biciklizam, dve za planinski biciklizam, kao i dve edukativne staze. Sve staze su dobro obeležene.
Ako se bavite ribolovom, ne zaboravite da nabavite dozvolu za pecanje, a valja znati i da je ovde zabranjen ribolov od marta do juna.
Posebno će uživati ljubitelji dobre hrane i vina. Crmničko vino je nešto što morate probati, a od specjaliteta tu su koziji sir i masline.

Foto: Jasnina putovanja
Ne propustite priliku i da malo prokrstarite jezerom. Naćićete nekoliko privatnih brodića, sa kojima možete krenuti u turistički obilazak. U obilazak oko jezera možete i džiping turom.
Popenjite se na, bar jedan od vidikovaca, i dozvolite da vas predivan pogled ostavi bez daha. Predlažemo: Godinje, Murići, Livari ili Štegvaš.
Smeštaj
Za smeštaj na Skadarskom jezeru ćete se lako snaći.
Najpovoljniji smeštaj je u vilama i gostionicama, gde možete prenoćiti i za manje od dvadeset evra po osobi i danu. Naravno, u pitanju je smeštaj koji nije baš na samoj obali. Što ste bliže obali, utoliko je cena veća. Premda na jezero bi valjalo otići sopstvenim prevozom kako bi ste obišli bar glavne znamenitosti, a u tom slučaju vam možda neće biti bitno koliko ste udaljeni od obale.
Povoljne su sobe ,,Riječani Ivan” u mestu Riječani. Gostima se nudi zajednička kuhinja, ali zato svaka smeštajna jedinica ima zasebno kupatilo i internet. Obezbežen je i besplatan parking za sve goste koji dolaze sopstvenim prevozom.
U povoljniji smeštaj spada i etno kuća Mira u Virpazaru. Ovde vam je takođe na raspolaganju internet i besplatan parking, a prednost je što je objekat pet friendly, tj možete sa sobom povesti svoje ljubimce. Kupatilo je zajedničko, pojedine sobe imaju balkon.
Porodična soba sa pogledom na baštu za 2100 din.
Oni koji vole luksuzniji smeštaj mogu da odsednu u ,,Contry house Đurišić” ili ,,Eco Resort Cermeniza”, gde je gostima na raspolaganju i bazen. A oni koji vole direktan kontakt sa prirodom, čak i kad spavaju, mogu da kampuju, što je opet jeftinija varijanta kada je smeštaj u pitanju.

Foto: photo montenegro
Ulaznice
Kao i u svim ostalim nacionalnim parkovima, cene ulaznica variraju. Individualne ulaznice su 4 evra, dok je cena za grupne posete 2 evra. Deca do sedam godina starosti ne plaćaju ulaz.
Ako ostajete više dana, cena ulaznice će biti naravno jeftinija.
Do Skadarskog jezera ćete lako doći. Do njega se stiže putem Podgorica – Petrovac. Tako da, i ako radije provodite svoj godišnji odmor na primorju, svratite u ovaj velelepni rezervat prirode, bar na kratko.
Zanimljivosti
Skadarsko jezero ima dugu i burnu istoriju. Na Berlinskom kongresu 1878., Crna Gora je zvanično dobila polovinu jezera. Iako su Crnogorci pre Prvog svetskog rata osvojili Skadar, ova stara zetska prestonica je ipak kasnije vraćena Albaniji.
Na albanskoj strani Skadarskog jezera takođe ima svašta da se vidi, prvenstveno zbog Skadra, jednog od najznačajnijih gradova u Albaniji.
2017. godine zabeležen je najveći broj pelikana na Skadarskom jezeru u poslednjih trideset godina, što je od velikog značaja i za prirodu a i za sam nacionalni park.

Foto: waytomonte